Historie Webgame

Zde v historii WG nalezneš dějiny WG, přehled o významných událostech, které se ve hře udály.

Odkazy: Starší novinky a informace | WG noviny | Historie WG

Mezihra Rok 2008

Tento článek byl publikován 16:38, 17.03.2009 hráčem Myšička(#164572) ke 53. věku.
Byl již přečten 1972x, 20 komentářů, průměrná známka 1.5
Článek o mezihře rok 2008, která se lišila od ostatních v mnoha ohledech.

ORGANIZAČNÍ KOUTEK

Zdravím, po delší době se zde ode mne objevuje článek, je o mezihře, která proběhla teprve nedávno, takže se to nedá úplně pokládat za historii, ale snad vám jako vysvětlení stačí to, že jsem tento článek původně zamýšlela dát do éteru až třeba za rok, ale okolnosti se změnily a funkci dnešním dnem pokládám a chci se s vámi alespoň rozloučit, takže toto je poslední, co ode mne čtete, tak si to užijte...

Děkuji vám všem za přesně půl roku pozornosti - děkuji všem, kteří mi kdy hlasovali do ankety, oznámkovali a přečetli článek, zaslali návrh, napsali komentář (i negativní, znamená to, že jste můj článek alespoň četli :) a hlavně děkuji těm, kteří mi pomáhali se získáváním infromací.

Dále bych chtěla přivítat nového historika Promo16 a popřát mu tímto ve funkci mnoho štěstí.

Tato mezihra se původně začala hrát 5. ledna 2009 ve standardních 12:00/11:00.

Byla netradiční tím, že se snažila zakomponovat do hry nejdůležitější události uplynulého roku a přiblížit jejich následky do světa WG. Události se objevovaly v průběhu mezihry oznámením v pracovně a ovlivňovaly všechny možné oblasti hry.
Pomocí těchto změn se zároveň spoluvytvářel generátor scénářů na nové GWG. Byl to test toho, co vlastně půjde případně ovlivnit, jak se zachová trh apod. GWG bude vypadat jinak, ale je třeba mít vytvořen komplexnější generátor a taky aby si to null osahal, co to dělá a kde všude je to propojené...

Další zajímavostí bylo to, že cca hodinu před příchodem události o ní býval informován hráč, který byl aktuálně nejvýše v žebříčku.
Právě první den vedl žebříček hráčů popadinec, který toho využil pro pobavení, a začal šířit příchod neexistující události. Na světovém fóru se od něj objevila tato zpráva, která měla být jakoby překopírovaný text toho, co přišlo popadincovi do pošty:


Filtr Pošta Křižník PotěmPopa(#2919) - popadinec
Dnes | 20:49Označit?
Filtr Pošta Makovičák(#2)[ADMINS] - Makovičák (viceadmin)

5.01. 20:48 Označit?
2.ledna 2008 - minimální cena za barel ropy vzrůstá na 100$ - minimální dolní strop prodeje energie na wg vzrůstá na 100$Nicméně se zanedlouho ukázalo, že se jednalo pouze o poplašnou zprávu. Taková událost se neplánovala a popadinec si z nás pouze vystřelil. Zbývá jen podotknout, že událost opravdu historicky sedí, nicméně duchovní otec této mezihry, MaKovičák, tvrdě oponoval tím, že by hned druhý den věku takhle nezničil trh.

Další den, 6. ledna, přibližně kolem 15:00 hodin konečně přišla první opravdová událost. Byly jí

poplatky u lékařeHned na začátku roku přichází českým parlamentem schválený nepopulární zákon o placení regulačních poplatků u lékaře. Obyvatelé kvůli tomu méně utrácejí a příjem ze spotřební daně státu klesá o 5%. Regulační poplatek jim navíc přijde jako chybný krok, a proto se jejich spokojenost s vládou snižuje o 5%. Kvůli tomuto opatření vzrostou i náklady na každého jednoho vojáka, kvůli nutnému zvýšení výdajů na vojáky státem se vláda rozhodla zvýšit vojenské žoldy, a vojáci tudíž nejdou na trzích koupit pod 115 dolarů.

Tato zpráva se však nakonec z pracovny vyňala, protože téhož dne, kolem desáté hodiny večerní, došlo k výpadku serveru WG...

Přes půl dne hráči nevěděli, co se vlastně děje... Večer se po kliknutí na webgame.cz zobrazovala hláška o tom, že se pracuje na úpravě serverů. Příští den po ránu se již ukazovala pouze prázdná bílá stránka...

WG bylo náhle zpřístupněno 7. ledna 2009 kolem 15. hodiny odpoledne.

Následoval restart mezihry a v pracovně jsme se pak mohli dozvědět, že se jednalo o nejkurióznější událost celé mezihry. ;] Šlo o

pád serveruPád způsobil to, že všechny změny provedené za uplynulé dva dny od začátku mezihry se smazaly - země se musely znovu založit, změny v zápisníku se neuložily, transkace ve WG bance se anulovaly, nově založené účty musely být znovu založeny...
Také událost, která platila před výpadkem, nyní již aktivní nebyla.

Další den, 8. ledna, přišla první událost této restartované mezihry. Byl jím

Vznik republiky Kosovo


Efekt

zemím OSN se snižuje produkce o 5% a spokojenost o -8%
spokojenost AntiOSN navýšena o 8%
/plné znění událostí viz. starší novinky a informace

Tato událost velmi ovlivnila hráče při výběru mezi OSN a AntiOSN.
AntiOSN se těšilo neobvyklé oblibě. Počet vynalezení AntiOSN byl o 150% vyšší než počet OSN. Těsně po zrušení této události mělo AntiOSN 5452 vynalezení, oproti tomu OSN pouhých 2038.

Obvykle tento rozdíl tak vysoký nebývá. Je fakt, že obecně je AntiOSN oblíbenější, ale normálně se jeho náskok drží kolem 35%.
10. ledna v 19:00 byla předchozí novinka nahrazena událostí

Dopravní kalamita


Efekt:
Doba dopravy zboží na trh se prodlužuje na 20 minut.
Minimální cena jednotek a technologií se zvyšuje o 50 dolarů, jídlo a energie zdraží na minimálních 30 dolarů.

Domácí trh je uzavřen.

...spokojenost OSNek i AntiOSNek se během několika málo kol vrátila do normálu, zredukoval se nám domácí trh a začaly se dít divy na trhu světovém...


Domácí trh bezprostředně po zavedení této události:

Domácí trh přibližně o 3/4 hodiny později.

Jak vidíte, došlo k té změně, že již lze na domácím trhu nakupovat Agenty. Navíc země v protekci teď mají domácí trh kompletní. Ten, kdo odehrával protekci v té době, kdy tato úprava nebyla ještě funkčí, musel si poradit pomocí hospodářských pomocí nebo půjček od světové banky. Někdy se hold nepodaří objevit předem všechny nedostatky, ty se projeví až v praxi, je pak nutné dělat změny za pochodu.

Světový trh 11. ledna v 00:00
Jídlo a energieVojenské jednotkyHospodářské techyVojenské techy


Nejzřejmější dopady jsou vidět na grafu jídla a energie. Zajímavé však je, že přesto, že minimální cena je 30$, ještě se cena na tolik ani nevyšplhala. Hráči měli na trhu uchované velké množství zásob, vytvořili tak takzvaný špunt, nebo zlevňují.

U vojenských jednotek je často vidět, že dojde k jejich vykoupení. Nejčastěji samozřejmě mechy, kterých je v této fázi věku málo.

U některých technologií bezprostředně po události můžeme paradoxně sledovat pokles cen. Prognostik Eia prozrazuje důvod, proč k tomu mohlo dojít: "Nejspíše je to tím, že spousta producentů se nechala zlákat snadným výdělkem a trh zahltili a proto pak začali zlevňovat. Protože podle grafu, to zlevňování proběhlo jen u určitých technologií."
Dalším paradoxem je, že technologie ceny na domácím trhu, která je za současných podmínek (nefunkční domácí trh) naprosto bezcenná se po chvilkové výchylce směrem dolů vyšplhala na nejdražší technologii...11. ledna v 15:15 snížena doba přepravy zboží na trh ze 20 minut na 10.
Minimální cena technologií snížena o 50$, tedy na normální stav.

Co se dělo na trhu dnes?
- Cena jídla se konečně vyšplhala na minimální stav, tedy 30$, pak ovšem opět začala klesat.
- Cena vojáků se drží po většinu dne na minimální ceně, tzn. na 140$ za jednoho vojáka. Stává se, že počet vojáků na trhu lidi odradí - nechce se jim čekat až se za tu cenu vyprodají, proto aby urychlili odehrávku, raději zásilku zlevní.

Zda se to dotyčným vyplatí je dost relativní, záleží hlavně na denní době.

Mně osobně toho dne dorazila zásilka vojáků na trh v 17:22. Tou dobou byl špunt této komodity na 500k. Za 10 minut se moje zásilka již dostala na řadu.
Co se tedy vyplatí, počkat 10 minut, až to někdo skoupí, nebo čekat stejnou dobu až se moje zlevněná zásilka znovu dopraví na trh za mnohem nižší cenu a ještě s poplatkem za zlevnění?

Stejný pokus jsem opakovala i večer. Má zásilka přišla na trh v 21:40, kdy byl špunt na trhu s vojáky o něco větší, již 815k.
Nyní jsem na prodání zásilky čekala rovných 22 minut.

Kdo měl čas na refresh trhu, měl možnost si vydělat skupováním zlevňených vojáků a posíláním za víc.

12. ledna v 15:00 se nám zrušila předchozí událost a o několik minut později přišla další. Její název zněl

Přírodní katastrofyEfekt:
dojde ke zničení 5% budov ve Vaší zemi
dojde ke ztrátě 5% jednotek od každého druhu
zdvojnásobení počtu stavebních firem,
státy OSN obdržely peněžní pomoc ve výši 1 000 000 dolarů
státy AntiOSN obdržely peněžní pomoc ve výši 500 000 dolarů
Některé země postihla katastrofa 2×, byly však pak také 2× odškodněny.

Nejzajímavější jsou počty stavebních firem. Rekordman měl přes 3000 stavebních firem a průměr na WG byl 240 stavebních firem na zem.
Grafy trhu po zrušení předchozí události:
Jídlo a energie:Okamžitě po zrušení události začali hráči posílat na trh co nejlevnější zboží. Během půl hodiny se cena obou komodit snížila na polovinu...
Vojenské jednotky:


U vojenských jednotek se cena taktéž začala snižovat, navíc komodity nejsou již tak často vykupovány.
14. ledna, v již tradiční čas 15:00 hodin byla oznámena nová událost:

Protiraketová obrana v Evropě


Efekt:

na světový trh dorazila veliká zásilka levných technologií protiraketové obrany
zmenšení výdajů potřebných na pokrok družice, a to o 25%.

Nicméně u prvního efektu nejdříve došlo k závadě. Prve se na trhu vyskytly technologie výzkumu vesmíru v ceně 150$ za kus a v počtu 50 milionů. Hráči stihli přibližně půl milionu vykoupit, avšak potom byly techy z trhu urychleně stáhnuty a nahrazeny 20 miliony technologie protiraketová obrana. Nakonec se ukázalo že 20 milionů je moc a rakety by neměly šanci. Finální počet nakonec byl 10 milionů technologií protiraketová obrana po 150$ za kus.

Druhý efekt hned napoprvé fungoval jak má. Zde je pohled na cenu družic:

Že jsou opravdu levnější, si ukážeme na jednoduchém výpočtu:
Základní cena družic je: 10 000 Výzkum vesmíru

Moje náročnost pokroků: 3,45
Sleva za 89 vynalezení: - 2,225% (v desetinném čísle 0,97775)
Cena za normálních podmínek by tedy byla: 10.000 * 3,45 * 0,97775 = 33.732
Sleva 25%: 33732 * 0,75 = 25.299

Graf vojenských technologií - pokles ceny protiraketové obrany:


15. ledna bohužel odešel disk. WG toho dne bylo nastartováno ve 3/4 na 6 odpoledne. V pracovně jsme se mohli dozvědět, že byla obnovena záloha z 13.1. z 19 hodin. To znamená, že jsme se vrátili o více než jeden den v čase nazpátek. Čistě teoreticky se to mohlo nazvat událostí

cestování v čase

, nicméně po pečlivém uvážení adminů se nakonec přistoupilo ke kroku mezihru ukončit kvůli častým komplikacím se serverem. Oznámení o ukončení bylo v pracovně zveřejněno přibližně v 21:30 a o půl hodiny později, v celou, již bohužel byla mezihra definitivně ukončena.

Více o cestování čase najedete zde - Cestování v čase. Nás konkrétně se týká sloupek Cestování do minulosti a časové paradoxy. Pouze je třeba si uvědomit mírnou neaktuálnost tohoto sloupku - na základě události, které jsme byli všichni svědky, již i zatvrzelý skeptik musí se 100% jistotou potvrdit, že cestovat časem lze.


Kteří hráči dostali zprávu o událostech a jak s ní naložili?


Poplatky: popadinec => Hned jak jsem si přečet pravidla mezihry, uvědomil jsem si, že ten nápad s dřívějším infem pro první zem je naprosto úžasný - dává první zemi obrovský politický potenciál. Zároveň Mě ale taky napadlo, že vzhledem k tomu, že jsem největším mozkem na WG, nemusí to napadnout i ostatní, tak jsem si řek, v rámci zábavnosti mezihry, hold jim to Popa musíš ukázat. Rychle jsem nabral hlínu, nafarmil na top 1 a vypustil falešnou zprávu, že vzhledem ke zdražování ropy půjde energie na 100. Hezky jsem to fouknul na forum a do pošt všech těch, kteří mi zvědavě psali žádost o prozrazení toho, co se stane. Co následovalo, asi víte. Nebylo to za účelem vydlělat na energii nebo něco takovýho, bylo to prostě ze srandy. Jinak vydělat se na manipulaci s informacemi samozřejmě dá a jestli to první země nedělaly, je to škoda, buď nechtěj vydělat, což bych pochopil, nebo to je mnohem horší, nemaj smysl pro humor. Jinak později, když Mi přišla skutečné info o poplatcích u doktora, pustil jsem dál pravdu, už Mi nikdo nevěřil :-) Pak ale došlo k restartu, takže blafování byl konec. Jinak ještě jednou musím pochválit za fakt super nápad na mezihru, dát nějakému hráči možnost ovlivnit hru se normálně nevidí.

Kosovo: black.hawk03 => Poslal som to aliancii nech sa pripravia - co im ani nepomohlo a len si zanadavali :-D , no a pocity :)) mal som pocit ze viem nieco co ostatni nevedia hehe :)

Kalamita: saiyajiNN => Informácia mi prišla o 19.15 vášho času :-D. Ja mám o hodinku menej. :-)
Práve som riešil svoj BAN na WoW. To že mi na WG prišla táto skvelá informácia som sa dozvedel po nalogovaní sa do hry o 15 minút neskôr po jej odoslaní Makovičákom (dík). Mal som teda zhruba pol hodinu na reakciu. Rozhodol som sa podniknúť len mierne opatrenia, pretože s mojou rozlohou rozpredávať armádu je istá samovražda (kedykolvek by ma mohli dobyť). Rozhodol som sa, že si nakúpim mierne zásoby jedla a energie a prečkám túto udalosť. Ak by som mal viac času na rekciu, dokázal by som veľmi pekne zarobiť.

O informáciu som sa podelil s ľudmi, ktorí mi dali najavo, že ma stále ľubia :redface:

Moje pocity sú zmiešané... Na jednej strane som rád, že som dostal informáciu ako prvý, ale som aj trošku sklamaný - kôli krátkemu času na reakciu... Rozhodne by bolo zaujímavejšie informovať hráča na vedúcej pozícii o niečo skôr. :-)


Katastrofy: saiyajiNN => Tentokrát přeposlal saiyajiNN oznámení o události na světové fórum.

Protiraketová obrana: Ludovit XIII => Poslal som spravu vsetkym clenom aliancie a celkom dost sme na tom zarobili vsetci.Ještě jednou vám moc děkuji pozornost, kterou jste mi věnovali. GL&HF Myšička/Adolfek.

zobrazit komentáře